En Herrens kämpe har fått hembud

År 1974 kom Agneta till ett väckelsemöte på Gamla Bro i Stockholm. Samma kväll döptes hon och har sedan dess varit en hängiven Herrens tjänare i Maranataförsamlingen – en stor tillgång och inspiratör inom många olika områden. Hon talade engelska och spanska flytande, språkkunskaper som har varit till ovärderlig hjälp för många. Inte minst tog det sig uttryck i hennes förkärlek till församlingens missionsarbete i Dominikanska republiken. Hon var genom sina insatser en av pionjärerna i den mission som idag är till så stor välsignelse för många.
Från år 1990 och intill slutet av sitt liv var hon en mycket omtyckt och eftertraktad guide och chaufför i församlingens taxirörelse.
Kvällen innan Agneta somnade in var hon med i mötet och tackade Jesus. Någon gång under nattens timmar tog Herren henne i all stillhet hem till sig, där hon nu efter fullbordat verk får vila fram till uppståndelsens morgon.
 

Sök på midnattsropet.se

Sprid Midnattsropet

Sprid Midnattsropet
Beställ fria exmplar att dela ut

Mest lästa

Få nya uppdateringar med e-post

Antal sidvisningar